Forum Hemşire'ye Hoş Geldiniz

Hemşire haberleri, alımları, meslek ve diğer bir çok konu içeriğine erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız.

Hemşire Destek ve Bilgi Platformu

Konu aç, Soru sor, Öğren, Tartış, DM at, Kişileri veya Konuları takip et

SoruCevap 24 Saat Nöbet Tutmak Yasal Mıdır?

oxygen

Tanınmış Hemşire
Yönetici
FH Uzman
Hemşire
Katılım
28 Mayıs 2021
Mesajlar
396
Çözümler
9
Tepkime puanı
22
Puanları
3
Web sitesi
instagram.com
hemşire ve sağlık personeli için 24 Saat Nöbet Tutmak Yasal Mıdır?
 
Son düzenleme:

oxygen

Tanınmış Hemşire
Yönetici
FH Uzman
Hemşire
Katılım
28 Mayıs 2021
Mesajlar
396
Çözümler
9
Tepkime puanı
22
Puanları
3
Web sitesi
instagram.com
Hastaneler 24 saat hizmet veren ve bu hizmeti kesintiye uğratmayacak sağlık personellerine ihtiyaç duyan kurumlardır. Özellikle hemşireler düşünüldüğünde kesintisiz hizmet için kullanılan meslek grubundayız.

Tıbbi hizmetlerde devamlılığı sağlamak adına nöbet kavramı ortaya çıkmıştır. sağlıklı bir çalışma için gündüz saatlerinde uyanık gece saatlerinde uykuda olmak gerekirken hemşirelerin çalışma saatleri bu düzende değildir. Özellikle eleman eksikliği çekilen yerlerde hemşireler tampon görevi görmekte ve az eleman az maaş mantığıyla 24 saat çalıştırılmaktadır.

PEKİ, YASAL MIDIR?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun madde 101’ e göre günün 24 saatinde kesintisiz hizmet gerektiren işlerde çalışan devlet memurlarının çalışma saati ve şekilleri kurumlarca düzenlenir.

İşte buradaki kanun boşluklarını bazı kurumlar kendince düzenlemiştir. 24 saat kesintisiz hizmet ve çalışma saatlerini belirleme olayı yanlış anlaşılmış olup bir servisin sorumluluğu yeri geldiğinde 24 saat tek hemşireye bırakılmıştır.

Yataklı tedavi kurumları işletme yönetmeliğindeki esaslara göre nöbetin, saat 08.00’den ertesi gün 08.00’e kadar devam edeceği açıklanmış. Hemşirelerin insanlık dışı muameleye kayıtsız kalmamasıyla yoğun olan ünitelerde mesai tamamlama ve vardiya sistemlerine geçilmiştir. Ancak bazı kurumlarda halen 24 saatlik nöbet sistemi uygulanmaktadır. Ayrıca çoğu özel işletme hemşirelere robot muamelesi yapmaktadır.


Düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi yorum olarak bize iletmeniz bizim için değerlidir
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici