Forum Hemşire'ye Hoş Geldiniz

Hemşire haberleri, alımları, meslek ve diğer bir çok konu içeriğine erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız.

Hemşire Destek ve Bilgi Platformu

Konu aç, Soru sor, Öğren, Tartış, DM at, Kişileri veya Konuları takip et

SoruCevap Adli Hemşire nedir?

Benzer konular

oxygen

Tanınmış Hemşire
Yönetici
FH Uzman
Hemşire
Katılım
28 Mayıs 2021
Mesajlar
396
Çözümler
9
Tepkime puanı
22
Puanları
3
Web sitesi
instagram.com
Adli Hemşire nedir?

Adli hemşirelik, hemşirelik biliminin yasal prosedürlere uygulanmasıdır. Adli bilimlerin hemşirelik eğitimi ile birleştirilerek bilimsel araştırmalarda, yaralı, ölü veya mağdur incelemelerinde suç, şiddet, kriminal aktivite ve travmatik kaza faillerinin rehabilitasyonun da uygulanmasını kapsar.

Adli hemşirelik, hemşirelik eğitiminin klinik, travmatik, kriminal, ölüm, travma tedavileri gibi bilimsel araştırmaların biopsikolojik harmanıdır.

Uluslar arası Adli Hemşirelik Birliğine (IAFN‐The İnternational Association of Forensic Nurses ) ve Amerikan Hemşireler Derneğine (ANA‐American Nurses Association ) göre Adli hemşirelik; Hemşireliğin biopsikolojik eğitimi ile adli tıp uygulamalarının kombine edildiği bilimsel araştırma kanıt toplama, tanık koruma, analiz, önleme, travma ya da ölümlü adli vakalar üzerine çalışan bir uygulamadır.

Adli hemşirelik, hemşirelik pratiğinde yeni bir çığır açmıştır. Bu durum kişisel şiddet ve kriminal olayların çözümüne direkt katkılarda bulunmaktadır. Kriminal olaylarda olayın farkına varılması (ev içi şiddet, çocuk istismarı gibi) mağdurun gereksinim duyduğu desteği bulması ve rehabilitasyonun da yönlendirici adımlar atmak adli hemşireliğin sorumlukları arasındadır.

Adli Hemşirelik uygulamalarında; önemli olan mağdurun yalnız yaralarını iyileştirmek değil aynı zamanda hak ve hukukunu da korumaktır. Bu koruma delillerin doğru toplanması, korunması, düzenlenmesi, dokümantasyonunun yapılması ve laboratuarlara ulaştırılması ile gerçekleşebilir.

Adli Hemşirelerin Çalışma Alanları

İyi eğitim almış adli hemşirenin olayın bilimsel açıdan ortaya konulmasında ekibe sağlayacağı katkı büyüktür. Bu bilim dalının birçok alt grubu ve farklı çalışma alanları bulunmaktadır.

Adli Hemşire ve Olay Yeri İncelemesi


Adli hemşire meydana gelen ölümle ilgili olaylarda, olay yerinin incelenmesi, delillerin toplanması ve muhafaza edilmesi, olay yerinin fotoğraflanması, adli raporun hazırlanmasında görev almaktadır.

Adli Hemşire, Hastaneler ve Poliklinikler

Adli Hemşireler; Travma sonrası acil klinikler başta olmak üzere sağlık kuruluşlarına gelen ya da getirilen kişilere, ister fail ister kurban olsun girişim sırasında tıbbı kayıtların doğru ve eksiksiz yapılması, kişinin üzerindeki giysilerin uygun bir şekilde çıkarılıp saklanması, kişiden uyuşturucu/uyutucu, alkol gibi maddelerin tespiti için örnek alınması ve biyolojik delillerin toplanması sürecinde görev almalı ve alınan örneklerin düzenli şekilde kaydedilmesi, saklanması, ilgili makamlara uygun şekilde teslim edilmesini sağlarlar.

Adli Hemşire ve Cinsel Suçlar

Adli hemşireler, cinsel saldırı kurbanlarının daha ayrıntılı ve hassas bir şekilde muayene edilmelerine yardımcı olurlar. Cinsel saldırı kurbanlarında; fiziksel travma değerlendirilmesi, fiziksel ve biyolojik delillerin toplanması, duygusal travmanın önlenmesi, cinsel temas yolu ile geçen hastalıklar konusunda gerekli testler, tedavi ve tavsiyelerde bulunulması, adli raporun hazırlanması gibi konularda görev almaktalar.

Adli Hemşire ve Pediatri


Çocuk istismarı ve ihmali vakalarının kabulü, değerlendirilmesi, tedavisi, koruyucu hizmet veren birimlere yönlendirilmesi, aile içi şiddet, hırpalanmış çocuk sendromu, ani çocuk ölümü, gibi olayların olma ihtimallerinin incelenmesi adli hemşirelerin görevleri arasındadır.

Adli Hemşire, Obstetrik ve Jinekoloji

Fiziksel ve psikolojik travmaya uğrayan kadınların muayenesi, aile içi şiddet, gebelerde madde bağımlılığı (alkol, uyuşturucu/uyutucu). Travmaya uğradığı iddia edilen hamile kadının genel takibi, travmaya bağlı düşük, erken veya ölü doğum ile ilgili olgularda illiyet bağı kurabilmek için anemnez alınması ve dokümantasyonun sağlanması adli hemşirelerin görevleri arasındadır.

Adli hemşire ve Adli Psikiyatri

Akıl hastası olup suç işleyen kişilerin tedavisi, bakımı, hem kendileri hem de toplum açısından güvenli bir ortamda tutulmaları ve takiplerinin sürdürülmesinde adli hemşireliğin önemli katkıları vardır.

Adli Hemşire ve Okullar

Okul çocuklarının şiddet, uyuşturucu/uyarıcı maddelerin kullanımı, aile içi şiddet, çocuk istismarı, intihar, arkadaşlıklarının düzenlenmesi konusunda eğitim vermek ve öğrencilerin gözlenmesi, şiddet olaylarının fark edilmesi adli hemşirelere gereksinim vardır.

Adli Hemşire ve Karakollar, Hapishaneler


Bu yerlerde kişilerin davranış bozukluklarının fark edilmesi, akut ve kronik hastalıkların değerlendirilmesi, akut hastalık ve yaralanmaların tedavisi ve ileri tedavi amacıyla yönlendirilmesi, gözlem altındaki hükümlülere eğitim vermek, Fiziksel travma değerlendirilmesi ve ani ölümlerin incelenmesini kapsar.

Adli Hemşire ve Yargı


Yargıda görevli olan kişilere sağlık ile ilgili konularda danışmanlık yapmak adli hemşirelerin görevleri arasındadır.
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici